Ani psa, ani kočku? Pořiďte dětem králíka

Chov králíků jako domácích mazlíčků v poslední době nabývá na popularitě. Zatímco v dřívějších dobách byli chováni především na maso, jsou dnes králíci především ve své zakrslé formě často bráni jako platní členové rodiny. A přestože se zvířátko zdá mnohem méně náročné než takový pes nebo kočka, má jeho chov také řadu úskalí.
Králíci nejsou hlodavci. Liší se od nich úplně jiným uspořádáním i konstrukcí chrupu, proto by neměli být za hlodavce považováni. Při chovu králíku jsou stravovací zásady celkově nesmírně důležité…
krmení králíčků

  • Králíci by vždy měli mít k dispozici dostatek sena a pitné vody. Ke správné funkci gastrointestinálního traktu totiž králíci potřebují dostatek vlákniny, který jim právě seno může poskytnout.
  • Dobré přilepšení představuje zejména v letním období zelené krmení. Nabídnout můžete králíkům obyčejná stébla trávy, pochutnají si ale i na listech pampelišky, vojtěšce nebo jeteli.
  • Pokud chcete stravu řešit jednodušeji, můžete vsadit na kvalitní granule. Je ale nutné vyhnout se výrobkům, které obsahují vysoké množství obilnin a tučných semen, po kterých můžou králíčci tloustnout.
  • Jak už je zmíněno výše, není dobré podávat krmení s vysokým obsahem cukru a tuku. Omezte tedy příjem ořechů, ovoce a zrnin, a nahraďte je raději kvalitním senem.

černý ušák
Další péče o králíčka už je jednodušší a nabízí řadu možností. Můžete jej chovat v kleci v bytě, stále častější jsou ale mezi chovateli i procházky s králíčky. S nimi ale souvisí i očkování. Svého mazlíčka byste vakcínami měli chránit především proti myxomatóze a králičí moru. Mezi další běžný veterinární úkon u králíků bezesporu patří stříhání přerostlých drápů, které ale s trochou sebevzdělání a šikovnosti můžete zvládnout i sami doma. Veterináře naopak nemusíte volat, pokud králíka přistihnete při koprofágii, neboli pojídání výkalů, které je u nich normální.