Jaké jsou nejčastější chyby z posilovny

Nemáte žádný plán

Začala jste chodit do posilovny, abyste si trošku zpevnila postavu a cítila se fit. Ovšem cvičíte intuitivně. To znamená, že přijdete do posilovny a jednou jdete na pás, druhý den přeskakujete z jednoho stroje na druhý a třetí den to přeženete jen s břišní partií. Aby bylo cvičení efektivní je dobré mít plán. Poraďte se s trenérem a nechte si vytvořit cvičební plán na míru. Výsledky uvidíte o mnoho rychleji.

Máte nedostatečný pitný režim

Během cvičení ztrácíte hodně vody, proto je důležité ji ihned po cvičení a v průběhu celého dne doplňovat. Ideální je čistá voda, tu tělo vstřebá nejlépe. Po vytrvalostním tréninku si můžete připravit i iontový nápoj. A nezapomínejte také na vyváženou, pestrou stravu s dostatkem bílkovin.

posilovna

Šidíte rozcvičování

Přijdete do fitka a jdete rovnou na věc. Ale svaly ještě nejsou zahřáté a připravené. Najednou taková zátěž pro ně může být šok. Ihned po příchodu věnujte 10 minut rozcvičování, aby se tělo a svaly dostatečně prohřály a připravily. V opačném případě riskujete natažení či jiné úrazy.

strava

Nemáte dostatek odpočinku

Dopoledne jste si dala do těla a odpoledne už pozorujete mírné signály těla s prosbou o odpočinek. Neignorujte to. Potřebujete se zregenerovat po výkonu. Stejně jako myslíte na výkon a cvičení, myslete a plánujte i odpočinek.

Chybí vám pravidelný strečink

Jestliže se zaměříte jen na zvedání těžkých závaží a opomenete pravidelný strečink, svaly se vám začnou zkracovat. Pravidelně se protahujte a vyzkoušejte i lehká cvičení zaměřená na komplexnost celého těla jako je například jóga či pilates.

Soutěžíte s ostatními

Posilovna není soutěž vašeho ega. Nemusíte zvednout víc kilogramů, než den předtím nebo kamarádka, která cvičí už léta. Především by vás to mělo bavit. Vodítkem je váš dobrý pocit. Postupné zlepšování je jistě lepší, než přemáhání se k nereálným cílům.

Publikováno v <a href="https://www.lekosta.cz/zena/" rel="category tag">Žena</a> Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jaké jsou nejčastější chyby z posilovny

Vyzrajte nad bolestmi menstruace

Menstruaci sice zažívá (téměř) každá z nás, ale ne pro každého je bolestivá. To je ovlivněno hladinou hormonů, které se v těle nachází. Po prvním porodu u žen obvykle tyto problémy vymizí.

Pokud ale trpíte bolestmi, není to nic příjemného a rozhodně si přejete, aby vám od nich něco pomohlo. Zde jsou tipy:
tělo, zdraví

1. Jezte zdravě

Sacharidy, tuky a bílkoviny. To je základ, který byste vašemu tělu měli dopřávat každým dnem ve správné míře. Vyvarujte se přejídání, nadměrné míře cukrů, polynasyceným tukům (ty můžete nahradit rostlinnými oleji – třeba kokosový je velice vhodný pro hormonální zdraví, proto ho přidávejte do čajů) a těžkým jídlům, které by vás mohli nadýmat.

2. Vitaminy

Béčko, Déčko a hořčík. Zdroj vitaminu B jsou mořské ryby, žloutky, játra, ale i mateří kašička, kterou lze užívat v kapslích. Vitamin D se nachází ve vejcích, cereáliích a rybách. Hořčík můžete brát v podobě tablet, nebo práškové formě.

3. Kofein, alkohol a kouření cigaret NE

V těchto dnech byste se měli vyvarovat pití kávy či jiných kofeinových nápojů. Kofein má totiž povzbuzující účinky, a tak může bolest znásobit. Místo toho si raději uvařte čaj, nejlépe nějaký bylinkový. Pomáhá heřmánek, lipový květ, kozlík lékařský, skořice, hřebíček, zázvor, listy maliníku či kontryhel obecný. Alkohol omezte na maximálně jednu skleničku lehčího vína denně. To, že cigarety obecně nijak nepřispívají zdraví nejspíš už víte, tady tomu není jinak.
teplo, klid

4. Pohyb

Zkuste jógu. Obzvlášť pozice v sedu či kleku mohou ulevit od bolestí díky dostatečnému prostoru pro pánev. Ovšem jakýkoli pohyb je pro vaše tělo i v těchto dnech zdravý (například procházka), pokud vyloženě nejste nuceni zůstat v posteli. V těchto případech raději dělejte to, co cítíte.

5.  Teplo

Tuto účinnou metodu jistě znáte. Horká voda, obklad nebo ručník pomáhají od křečí. Jestliže používáte menstruační kalíšek, jděte se naložit do horké vany a relaxujte. Relax je v této době také velice důležitý, proto ho nepodceňujte, zbytečně se nestresujte a snažte se co nejvíce odpočívat.

Publikováno v <a href="https://www.lekosta.cz/zena/" rel="category tag">Žena</a> Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Vyzrajte nad bolestmi menstruace

Menstruace – nepřítel dovolených. Jak se tomu vyhnout?

Jedete na dovolenou a zjistíte, že mají přijít vaše dny. Že si místo koupání můžete vysedávat pod slunečníkem. Je to zákon schválnosti. Nejraději byste si oddálila příchod menstruace. Tato problematika přivádí každý rok mnoho žen do gynekologických ordinací.
Dá se tenhle problém vyřešit během dovolené bez následných problémů?
slunce svítící na moře
Antikoncepce na oddálení menstruace
Na oddálení menstruace je možné využít hormonální antikoncepci (HAK). HAK posune začátek menstruace tím, že budete pokračovat v užívání bez přerušení až do návratu z dovolené. Po dobrání načatého balení se dostaví menstruace. Další balení pak užijete obvyklým způsobem. Jelikož je více druhů HAK, každé působí jinak a proto je lepší se raději poradit s gynekologem jak postupovat protože každá žena reaguje na produkty jinak. U každé ženy se užívání HAK projevuje jinak, u některých se projevuje bolestí hlavy, nepravidelnými periodami a jiné. HAK vám může znepříjemnit dovolenou, proto se raději vždy před použitím poraďte se svým gynekologem.
Speciální tabletky
Na trhu je více druhů léků na oddálení menstruace, které je nejvhodnější začít užívat 3 dny před dovolenou.
Kyselé jídlo na oddálení menstruace?
Říká se, že konzumací citronu se oddaluje nástup menstruace. Citrón nebo citronová šťáva neoddalují menstruaci jenom ji posouvá o den maximálně dva dny.
dovolená u moře
Tampon a moře
Během menstruace může žena použít tampon. Netřeba se bát infekcí, mořská voda má vysokou koncentraci solí a proto zabraňuje množení mikroorganismů.
Oddálení menstruace v pubertálním věku
U mladých holek oddálení menstruace samozřejmě nepřipouštíme. V pubertálním období je ještě hormonální hladina labilní a je lepší do něj nezasahovat s výjimkou situací, když to vyžaduje zdravotní stav.
Je ale potřeba si zvážit i to, že možná většinu času strávíte pod slunečníkem. Tak či tak, zkuste si dovolenou užít naplno, protože nemáme možnost tam chodit každý víkend.

Publikováno v <a href="https://www.lekosta.cz/zena/" rel="category tag">Žena</a> Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Menstruace – nepřítel dovolených. Jak se tomu vyhnout?

Vztah se starším mužem, ano, či ne

Říká se o nich, že jsou v nejlepších letech, tato fráze v sobě ukrývá jisté moudro, které je mladým lidem zpravidla skryto. Starší lidé totiž oplývají něčím, co nelze ani získat přímluvou, ani koupit za peníze, ani se naučit nebo vyčíst z knih. Tím kouzelným pokladem jsou totiž životní zkušenosti z prožitků na vlastní kůži.
halenka se šněrováním.jpg

Vyzrálý muž bývá většinou rozvážnější, svá rozhodnutí a skutky provádí s rozmyslem, nejedná lehkovážně a neuváženě. Nebude se s Vámi přít o maličkostech a zároveň jej nenavléknete do chomoutu tak snadno. Může se to zdát jako nevýhoda, ovšem brzy zjistíte, že životní moudrost a neukvapené závěry jsou mnohdy cennější, než roztržitá lehkomyslná vášeň.
muž pod sprchou.jpg

Úcta a respekt

Co ženy na mužích skutečně obdivují již od raného věku, je osobnost. Svůj vlastní osobitý styl, zodpovědnost, schopnost obhájit svůj vlastní názor a zároveň naslouchat druhým. Takový muž se pak stává pro svou ženu oporou, není to břímě, které má na krku, může s ním sdílet své vlastní myšlenky, nápady, invence a kreativitu. Právě to bývá důvodem k tomu, proč si ženy (a dokonce mladistvé a nevyzrálé) mezi muži hledají svého nastávajícího partnera alespoň o několik let staršího.

Láska a sex

Láska a sex k sobě neodmyslitelně patří. Podle jistých průzkumů veřejného mínění bylo zjištěno, že ženám spíše imponuje zkušený muž i v oblasti intimity, rozkoše a vášně, kterou s ním může prožít v mileneckém objetí. Mezi životní zkušenosti totiž patří i sex a jeho technika, má-li Váš vyvolený za sebou už několik milostných dobrodružství, jistě své prožitky dokáže zúročit lépe, než nezkušený zajíček. Vyzrálý muž obvykle nemyslí jen na své vlastní uspokojení, ale i na to, aby rozkoš cítila i jeho partnerka.

Cestování a pocit bezpečí

S rozvážným a zkušeným mužem se nemusíte jen nudit, rozhodně nemusí jít o pecivála s papučemi, co polehává na pohovce a znuděně večer přepíná televizní kanály. Pokud je tvůrčí a činorodý, jistě Vás provede místy, která si v životě zamiloval. A pokud je dobrodružnější povahy, zažijete s ním romantickou dovolenou na raftu, v koňském sedle, nebo alespoň v tom cyklistickém. A na rozdíl od Vašich vrstevníků se bude chovat mnohem více uvážlivě, budete se v jeho náručí cítit v bezpečí.

Publikováno v <a href="https://www.lekosta.cz/zena/" rel="category tag">Žena</a> Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Vztah se starším mužem, ano, či ne