Hobby jako součást naší psychohygieny

Asi každý z nás měl nebo v lepším případě pořád má nějaké svoje hobby,. Něco, co ho zajímá, baví, dělá ho šťastným, Tak to má být. Každý by měl mít něco, u čeho se odreaguje, zapomene na starosti, problémy v práci. Protože i když třeba vnímáte svou práci jako svého koníčka, něco, co Vás naplňuje, je dobré mít oddělenou práci a soukromí, aby to člověku za chvilku. „nepřerůstalo přes hlavu“. Neberte to špatně, jestli Vás Vaše práce baví, pak je to jedině dobře a ze srdce Vám gratuluji, je Vám to přáno. Myslím, že asi  každý by chtěl dělat takovou práci, aby u to ani jako práce nepřipadalo. Co tím chci říct? Umět odpočívat tzv. „vypnout“ a věnovat se něčemu, co Vám pomůže se uklidnit po celodenním dni v práci nebo ve škole, je opravdu důležitá. Protože stejně jako se staráme o své tělo, tak se musíme starat i o svou duši, protože duševní zdraví je stejně tak důležité jako to fyzické. Bohužel většina lidí si neuvědomuje, jak moc je psychohygiena důležitá.

proroda_relax_les

Většinou si to uvědomíme, až když jsme na pokraji vyčerpání, že bychom měli také dělat něco jiného než jen pracovat. Pokud byste chtěli začít s psychohygienou a nevíte, jak na to základem je dobrý spánek, pohyb, vyvážená strava a  čas na odpočinek, o kterém se Vám snažím říct.

Jestli přece jenom nevíte, co byste chtěli ve své volné chvilce dělat, abyste se odreagovali, můžete například zkusit antistresové omalovánky pro dospělé. Z vlastní zkušenosti vím, že si od toho opravdu člověk odpočine. A ještě budete mít radost z krásného obrázku. Pokud jste kreativní a rádi něco tvoříte, je to přesně pro Vás. Jsem si jistá, že se do omalovánek zamilujete.

Můžete najít omalovánky s velkým množstvím vzorů, určitě si vybere každý. (Zvířata, květiny, fantasy vzory,,, ) Na výběr je toho opravdu hodně a pokud neumíte stínovat, ale chtěli byste, aby Vaše obrázky byly téměř jako živé, můžete si pořídit předstínované omalovánky v angličtině tzv. Grayscale colouring book) Já osobně je mám nejradši.

omalovanky_proti_stresu

Pokud  se Vám zrovna nechce malovat můžete si přečíst nějakou knížku, Výš oblíbený žánr . Nebo pokud máte pocit, že taková knížka, která by Vás opravdu zaujala, ještě napsaná nebyla, tak jí zkuste napsat Vy. Ano, Vy! Třeba se z toho stane bestseller roku! Pokud ani čtení knížek není Vaše „parketa“, vydejte se na své oblíbené místo, foťte a užívejte si krásu přírody, která je kolem Vás. Odpočinek nemusí být jen pasivní, ale také aktivní, , možná aktivní odpočinek je právě to, co teď potřebujete nejvíce. Věcí, kterým můžete věnovat svůj čas je skutečně hodně. Věřím, že každý z Vás najde to, co ho bude bavit. Ještě možná jedna malá rada na závěr – nebojte se zkoušet nové věci, přijímat výzvy. Hlavně si to užijte. Třeba nakonec zjistíte, že Vás to baví a začnete se tomu věnovat.

Publikováno v <a href="https://www.lekosta.cz/hobby/" rel="category tag">Hobby</a> Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Hobby jako součást naší psychohygieny

Požárnický sport

Vniknout do hořící výhně, vyšplhat po žebříku, trefit se hadicí kam je potřeba, to vše musí erudovaný hasič umět na jedničku. Proto to musí také natrénovat. Neudržíte splašenou hadici bez tréninku, tak jako nevydržíte s dechem při požáru. A když už se tedy nacvičuje, trénuje, a tak všelijak, co u toho zjistit, kdo je rychlejší v tom, neb onom a kdo zaostává. A tak se pořádajírůzné hasičské soutěže, kterým se dohromady říká TFA. Na vesnicích se ovšemže provádí v mnohem odlehčené formě.Hasičská hadice
Údajně vznikla z nedorozumění v USA, kde hasiči jen testovali techniku a demonstrovali, že není v pořádku. Udělali z toho soutěž a ta se rozletěla do celého světa.
Ale pozor, tyto soutěže se nepořádají jen na vesnické úrovni několika bodrých strýců a tatíků s pivním bříškem. Kdepak. Mají mnohem vyšší úroveň a to takovou, že mají naprosto přesná a přísná pravidla, která potvrdil i sám generální ředitel brig. gen. Ing. Drahoslav Ryba v. r. a vydal k nim i pokyny, a to již v únoru roku dva tisíce patnáct.Požárnický vůz
Protože se jedná o soutěž pro hasiče, soutěží se v disciplínách, které jsou pro ně jako stvořené. Nedá se přesně citovat pokyn výše uvedeného generálního ředitele, na to by zde nestačilo místo, proto jen uvedeme, že je zde důležitá rychlost a nacvičené pohyby. Běhá se s hadicemi, tedy správně proudnicemi, musí se bleskurychle spojovat, leze se tunelem, šplhá po žebříku, zápolí (obrazně řečeno) s kladivem, cvičí s figurínou, a ještě leze do schodů. To vše se musí zvládat co nejrychleji, aby to nedopadlo jako na Slovácku, kdy vpadl hlavní velitel hasičů do šatny a zavelel. “Tož chlapé, ešče jedno kolo karet, dvě rundy slivovice a jedeme”. A když přijeli na místo požáru, tak už prý zedníci “míšali maltu na novů chalupu”.
Celá soutěž je prováděna jejími účastníky v “plné polní”, tedy v kompletním skafandru a s kyslíkovým přístrojem. Takže to asi nebude sport zrovna pro každého.

Publikováno v <a href="https://www.lekosta.cz/hobby/" rel="category tag">Hobby</a> Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Požárnický sport