Hobby jako součást naší psychohygieny

Asi každý z nás měl nebo v lepším případě pořád má nějaké svoje hobby,. Něco, co ho zajímá, baví, dělá ho šťastným, Tak to má být. Každý by měl mít něco, u čeho se odreaguje, zapomene na starosti, problémy v práci. Protože i když třeba vnímáte svou práci jako svého koníčka, něco, co Vás naplňuje, je dobré mít oddělenou práci a soukromí, aby to člověku za chvilku. „nepřerůstalo přes hlavu“. Neberte to špatně, jestli Vás Vaše práce baví, pak je to jedině dobře a ze srdce Vám gratuluji, je Vám to přáno. Myslím, že asi  každý by chtěl dělat takovou práci, aby u to ani jako práce nepřipadalo. Co tím chci říct? Umět odpočívat tzv. „vypnout“ a věnovat se něčemu, co Vám pomůže se uklidnit po celodenním dni v práci nebo ve škole, je opravdu důležitá. Protože stejně jako se staráme o své tělo, tak se musíme starat i o svou duši, protože duševní zdraví je stejně tak důležité jako to fyzické. Bohužel většina lidí si neuvědomuje, jak moc je psychohygiena důležitá.

proroda_relax_les

Většinou si to uvědomíme, až když jsme na pokraji vyčerpání, že bychom měli také dělat něco jiného než jen pracovat. Pokud byste chtěli začít s psychohygienou a nevíte, jak na to základem je dobrý spánek, pohyb, vyvážená strava a  čas na odpočinek, o kterém se Vám snažím říct.

Jestli přece jenom nevíte, co byste chtěli ve své volné chvilce dělat, abyste se odreagovali, můžete například zkusit antistresové omalovánky pro dospělé. Z vlastní zkušenosti vím, že si od toho opravdu člověk odpočine. A ještě budete mít radost z krásného obrázku. Pokud jste kreativní a rádi něco tvoříte, je to přesně pro Vás. Jsem si jistá, že se do omalovánek zamilujete.

Můžete najít omalovánky s velkým množstvím vzorů, určitě si vybere každý. (Zvířata, květiny, fantasy vzory,,, ) Na výběr je toho opravdu hodně a pokud neumíte stínovat, ale chtěli byste, aby Vaše obrázky byly téměř jako živé, můžete si pořídit předstínované omalovánky v angličtině tzv. Grayscale colouring book) Já osobně je mám nejradši.

omalovanky_proti_stresu

Pokud  se Vám zrovna nechce malovat můžete si přečíst nějakou knížku, Výš oblíbený žánr . Nebo pokud máte pocit, že taková knížka, která by Vás opravdu zaujala, ještě napsaná nebyla, tak jí zkuste napsat Vy. Ano, Vy! Třeba se z toho stane bestseller roku! Pokud ani čtení knížek není Vaše „parketa“, vydejte se na své oblíbené místo, foťte a užívejte si krásu přírody, která je kolem Vás. Odpočinek nemusí být jen pasivní, ale také aktivní, , možná aktivní odpočinek je právě to, co teď potřebujete nejvíce. Věcí, kterým můžete věnovat svůj čas je skutečně hodně. Věřím, že každý z Vás najde to, co ho bude bavit. Ještě možná jedna malá rada na závěr – nebojte se zkoušet nové věci, přijímat výzvy. Hlavně si to užijte. Třeba nakonec zjistíte, že Vás to baví a začnete se tomu věnovat.