Ten, ale u nás neroste, dováží se z Indie

Psyllium neboli jitrocel vejčitý, nebo také jitrocel indický, latinsky (Plantago ovata) je jednoletou léčivou rostlinou. Nám lidem pomáhá svými semínky při trávicích potížích. Je to proto, že semínka obsahují větší množství vlákniny. Ta má pro nás prospěšnost v tom, že dokáže na sebe navázat hodně vody a tím hodně zvětší svůj objem. Tato bylina se pěstuje nejvíce v Indii, ale také i v Iráku, Pákistánu, severní Africe a Austrálii.

jitrocel květ

Pokud bychom ji měli popsat, tak má drobné a krátké listy, které mají na povrchu jemné chmýří. Rostlina kvete a má nenápadné malé květy. V období sklizně se z rostlin sbírají obaly semen, které se čistí a právě osemení je využívaný přírodní zdroj a zdraví prospěšné rozpustné vlákniny. Nemusíte mít obavy, nemá skoro žádné kalorie, není návyková a neobsahuje žádné chemické přísady, lepek a neobsahuje ani mléčnou bílkovinu. Uvádí se, ale určitá opatrnost, a to ze začátku užívání, protože může u některých jedinců při užití vzniknout na tuto látku alergie. Takže pokud máte problémy se zácpou anebo máte nepravidelnou stolicí, mohou vám prospět prášek anebo psyllium tablety nakliceno.cz. Pamatujte, ale na to, abyste během užívání neopomněli přijímat dostatečný příjem tekutin. A to během celého dne.

psyllium-slupky

Takže uvedená vláknina v tabletkách nebo v prášku při požití nám zvětší obsah stolice, ale to není vše, zároveň podpoří peristaltiku střev, tedy rytmický pohyb orgánových stěn pomocí hladkých svalů střevního systému. Tento pohyb se postará o to, aby stolice rychleji odcházela z našeho těla. Ale tyto tablety psyllium nejenže nám usnadňují uvedené trávení a pomáhají u podpory peristaltiky střev, také pomáhají při průjmech a mohou být prevencí proti nemocem, jako je cukrovka, ale také i rakovina tlustého střeva. Je to tím, že se podílí na delším vstřebáváním jednoduchých cukrů, a také, že hladinu glukózy v krvi stabilizují.