Jak lépe rozumět angličtině

Porozumění mluvené angličtině je naprostý základ, na kterém lze dále stavět své jazykové dovednosti. Již ve škole se porozumění mluvenému slovu, ve formě tak zvaných „listeningů“, trénuje a je součástí důležitých zkoušek nejen mezi ročníky, ale například i maturity z angličtiny. Přesto nám tyto cvičení pro úplné porozumění angličtině zpravidla nestačí a musíme jít svým vysněným dovednostem naproti.

anglický jazyk

Představíme Vám metodu, jakou své schopnosti spolehlivě zlepšíte a vysvětlíme Vám její jednotlivé kroky.

1.      Najděte si video

Prvním krokem je, najít si video, na kterém budete trénovat. Pro začátek doporučujeme nějaké vzdělávací, či dokumentární videa, v kterých se mluví spisovnou, formální a britskou angličtinou.
porozumění mluvenému slovu

2.      První poslech

Prvním krokem samotného cvičení je poslech celého videa. Poslechněte si celé video jednou, nebo vícekrát.

3.      Transkript

Po tom, co si video poslechnete a seznámíte se s ním, se chopte pera a papíru. Pusťte video znovu od začátku, ale tentokrát nechte prst na tlačítku pauzy. Po prvních pár větách video zastavte a pokuste se přepisovat text, který slyšíte. Pokud nějaké části nerozumíte, přeskočte ji a pokračujte dál.

4.      Chybějící části

V poslední části cvičení budete doplňovat chybějící místa. Pokud Vám nějaká část transkriptu chybí, zkuste si danou pasáž přehrát znovu. Pouštějte si danou část videa znovu a znovu, dokud jí neporozumíte. Pokud se Vám nepodařilo porozumět zkuste to ještě jednou, ale zpomalte rychlost videa. To by Vám mělo pomoci chytit i napůl polknutá, nebo nezřetelná slovíčka. Pokud stále nerozumíte, využijte automatické anglické titulky k videu, podle kterých také na konci celý transkript zkontrolujete. Automatické titulky nemusí být vždy správné, ale u jednoduchých a spisovných videí, které pro toto cvičení budete vybírat, je velká pravděpodobnost, že budou správné.

Přejeme hodně štěstí na Vaší cestě za lepší angličtinou!