Kam na výlet s jízdními koly

Cyklistika vám dokáže nabídnout netušené možnosti, a kdo jí propadne, pravděpodobně se jí věnuje po zbytek života, pokud mu to zdraví a další okolnosti dovolí. Tito lidé bývají skromní a netrvají na placatění se na jedné pláži, pod taktovkou cestovní kanceláře, plánují si dovolenou sami, a mnohdy vystačí i s územím naší republiky. On je ten výraz „vystačí“ docela nepřesný, protože brzy přijdete na to, že naopak řada zemí ve světě nemá co nabídnout v takovém rozsahu, jako Česká republika, co se týče přírodních krás a památkových objektů. Jen si spočítejte, kolik je u nás hradních zřícenin, hradů a zámků, tvrzí, městských opevnění a památkových rezervací, rozhleden, přírodních památek, rezervací a chráněných krajinných území. Vedou jimi husté sítě cyklotras a cyklisté pak neví, kterou se vydat dřív, aby si ten terén pořádně užili.

Šumava na kolech

Dbejte na bezpečné převážení kol – abyste si opravdu užili své dovolené a nemuseli řešit technické potíže, dbejte o to, aby se kola převážela bezpečně a spolehlivě. Vhodné je to zejména na držáku na kola na tažné zařízení, protože se tu s koly pohybujete v odstupu od karosérie vozu, nakládáte je nízko nad zemí a kola jsou „schována“ za vozidlem, mimo dosah větrných poryvů, které cloumají s nákladem, pokud je umístěn na střeše. Nízko posazené těžiště jízdní soupravy má navíc pozitivní vliv na jízdní vlastnosti, takže vůz s naloženými čtyřmi koly může řídit i začátečník.

cyklisté na Šumavě

Kde se s koly nebudete nudit

Nemáme tu dostatečný prostor vypsat všechny zajímavé lokality, a tak jen namátkou některé z nich: Horní tok řeky Lužnice a Třeboňská pánev jsou ideální prostředí i pro rodiny s menšími dětmi. Novohradské hory a Česká Kanada jsou kopcovitější, ale velmi malebné lokality pro středně náročné cyklisty. Šumava zejména v okolí Lipna a podél Schwarzenberského plavebního kanálu uspokojí začátečníky i náročnější cyklisty.