Když se v zimě objeví závada na vytápění

Že závady topných systémů mají pod palcem instalatéři, není žádným tajemstvím. Měli bychom si ovšem připomenout, že se jedná o typické havarijní situace, kdy je nutné zasahovat co nejdříve. Tedy pochopitelně hlavně v zimě, kdy je topení v provozu. Za silných mrazů může i několikahodinový výpadek vytápění způsobit vážné zdravotní problémy a úhyn živočichů a pokojových rostlin.

ventil na radiátoru

Prasklý radiátor

Nikomu z vás tuto závadu nepřejeme, protože je velmi nepříjemná a vyžaduje okamžitý zásah. Zejména v zimě jde o velký problém, kdy navíc odtéká voda na podlahu a je zapotřebí co nejdříve vypustit ji z topného okruhu. Tehdy se instalatéry, kteří se zabývají i vytápěním v Ostravě, nezdráhejte volat i v noci, ti posoudí závažnost situace a společně se dohodnete na dalším postupu. Pokud instalatéři vyjedou do terénu, jsou u vás obvykle do jedné hodiny.

regulátor topení

Závada na regulačním ventilu

U topení se může porouchat i regulační ventil, může se zaseknout anebo tudy protéká voda. Toto je také důvod k povolání instalatérského havarijního servisu, zvláště pokud venku silně mrzne a v domě bydlí malé děti a senioři.

Topení v podlaze

Prasklé potrubí v podlaze nebývá sice tak častým jevem, ale pokud se to přihodí, je to jeden z důvodů, proč volat instalatérský havarijní servis i mimo běžnou pracovní dobu. Naštěstí existují metody, jimiž lze odhalit místo závady velice přesně, a není nutné kvůli tomu bourat polovinu podlahy. Využívají se k tomu např. poslechové tyče a formovací plyn s obsahem vodíku.

Plynový kotel

Závady plynových kotlů také řeší instalatéři. Ti mají na starosti veškeré plynové spotřebiče v domácnosti, tedy například i plynové karmy. Pokud vám karma přestane ohřívat vodu nebo kotel vytápět topný okruh, nesnažte se v těchto spotřebičích „vrtat“ a volejte co nejdříve instalatéry. Amatérské opravy plynových zařízení mohou vést k výbuchu plynu a způsobit rodinnou tragédii.

5/5 - (2 votes)