Máte dilatační plovák?


Pokud nejste vlastníky venkovního bazénu, nemusíte si hned zoufat, že vám tento doposud schází. Protože bez bazénu pro něj jenom těžko naleznete využití. Ale pokud se na vaší zahradě nebo jinde na volném prostranství skví tento bazén ve vší své kráse, je skutečnost, že nějaký takový plovák nemáte, dost možná i přímo alarmující. Zejména patříte-li mezi ty z našinců, kteří tuto nádrž na zimu nevypouštějí, kteří si v ní ponechávají vodu napuštěnou na další sezónu.

skluzavka u bazénu

Co se totiž může v našich končinách navzdory pozorovatelnému globálnímu oteplování stát? Ano, hravě může dojít k tomu, že člověku jeho bazén v zimě zamrzne. Vždyť teploty pod nulou u nás zase až tak velkou vzácností nejsou. A co to znamená?

Elementární poznatek z fyziky, který známe všichni, praví, že se vznikající led rozpíná. A protože nejsou stěny takového bazénu z nijak pevného materiálu, mohlo by hravě dojít k tomu, že je led jednoduše v zimě potrhá. A bazén s popraskanými stěnami a dnem není naprosto logicky k ničemu. Protože by z něj unikala voda a člověk aby ho tak co chvíli dopouštěl, s tím, že by to bylo vždy jen dočasné řešení.
bazén u domu

Ovšem právě díky příslušenství nazývanému dilatační plovák se podobné katastrofy nemusíme bát. Tento totiž stačí před zimou do vody ve venkovním bazénu ponořit a zmíněné nebezpečí rázem pomine.

Takovéto plováky se totiž vyrábějí z plastu, jenž ani v mrazu nekřehne a je neustále elastický. Což se v praxi projevuje tím, že vstřebává tlak vznikajícího ledu a brání tak mechanickému poškození bazénu tímto. Led prostě mačká onen plovák a stěnu jsou ušetřeny tohoto neblahého mechanického vlivu.

A právě proto by ve vaší výbavě nemělo zmíněné příslušenství chybět. Pokud vlastníte venkovní bazén a necháváte v tomto přes zimu vodu. Jenom díky těmto plovákům přečká bazén celou zimu a v další sezóně zase bude spolehlivě sloužit.