Moderní krávy

Pamatujete si na film Slunce, seno, jahody? Každému se jistě vybaví známá scéna, kdy zkouší, jak se zvýší dojivost při poslechu hudby. Tato metoda nám možná přijde úsměvná, ale pravdou je, že ve světě ji opravdu někteří chovatelé zkoušejí a tvrdí, že je úspěšná. Vytvořit lepší prostředí pro krávy, od kterého si mnozí farmáři slibují větší dojivost či chutnější mléko, není tedy žádnou novinkou. Vyjma již zmíněného poslechu hudby můžeme zmínit třeba i speciální masáže pro krávy, které provádí proškolený chiropraktik. V Rusku šli ale ještě dál a nabízí svým kravám virtuální realitu.
Zajímavého experimentu se zhostili farmáři poblíž Moskvy. Spojili svoje síly s vývojaři a veterináři, aby mohli zajistit co nejvhodnější virtuální simulaci speciálně pro krávy.
hnědé tele
Jejich cílem údajně je, aby mohli nadojit výživově bohatší mléko. A jak toho z pomocí virtuální reality míní vlastně dosáhnout? Chtějí zařídit, aby krávy v kravínech byly spokojenější a aby se cítily tak, jakoby byly v přirozenějším prostředí. Virtuální realita pro ně představuje simulaci prosluněné letní louky.
Jakkoliv se to může na první pohled zdát banální, sestavit headset, který by mohl být úspěšně aplikován, bylo poněkud složitější. Krávy mají naprosto jiné postavení očí oproti člověku. Díky němu dokáží vidět 300 stupňů zorného pole, avšak binokulární vidění je omezené na 25 až 30 stupňů.
Spektrum barev, které běžně vidí, je také odlišné od lidského. Krávy umí lépe rozlišovat mezi odstíny červené, oranžové a žluté.
kráva se olizuje
Oproti člověku jsou na tom pro změnu o něco hůře s rozlišováním barev na druhém konci spektra, tedy zelené, modré a fialové. Vývojaři tedy museli vzít v úvahu tyto aspekty a poté vytvořili unikátní simulaci louky speciálně pro krávy.
Podle prvních výsledků byli jednoznačně úspěšní. Krávy vykazují v menším měřítku úzkost a naopak se projevují spíše kladné emoce. Prozatím se však nedá říct, zda veselejší krávy budou mít vliv i na nutriční hodnoty mléka, či na jejich dojivost.