Vyzrajte nad bolestmi menstruace

Menstruaci sice zažívá (téměř) každá z nás, ale ne pro každého je bolestivá. To je ovlivněno hladinou hormonů, které se v těle nachází. Po prvním porodu u žen obvykle tyto problémy vymizí.

Pokud ale trpíte bolestmi, není to nic příjemného a rozhodně si přejete, aby vám od nich něco pomohlo. Zde jsou tipy:
tělo, zdraví

1. Jezte zdravě

Sacharidy, tuky a bílkoviny. To je základ, který byste vašemu tělu měli dopřávat každým dnem ve správné míře. Vyvarujte se přejídání, nadměrné míře cukrů, polynasyceným tukům (ty můžete nahradit rostlinnými oleji – třeba kokosový je velice vhodný pro hormonální zdraví, proto ho přidávejte do čajů) a těžkým jídlům, které by vás mohli nadýmat.

2. Vitaminy

Béčko, Déčko a hořčík. Zdroj vitaminu B jsou mořské ryby, žloutky, játra, ale i mateří kašička, kterou lze užívat v kapslích. Vitamin D se nachází ve vejcích, cereáliích a rybách. Hořčík můžete brát v podobě tablet, nebo práškové formě.

3. Kofein, alkohol a kouření cigaret NE

V těchto dnech byste se měli vyvarovat pití kávy či jiných kofeinových nápojů. Kofein má totiž povzbuzující účinky, a tak může bolest znásobit. Místo toho si raději uvařte čaj, nejlépe nějaký bylinkový. Pomáhá heřmánek, lipový květ, kozlík lékařský, skořice, hřebíček, zázvor, listy maliníku či kontryhel obecný. Alkohol omezte na maximálně jednu skleničku lehčího vína denně. To, že cigarety obecně nijak nepřispívají zdraví nejspíš už víte, tady tomu není jinak.
teplo, klid

4. Pohyb

Zkuste jógu. Obzvlášť pozice v sedu či kleku mohou ulevit od bolestí díky dostatečnému prostoru pro pánev. Ovšem jakýkoli pohyb je pro vaše tělo i v těchto dnech zdravý (například procházka), pokud vyloženě nejste nuceni zůstat v posteli. V těchto případech raději dělejte to, co cítíte.

5.  Teplo

Tuto účinnou metodu jistě znáte. Horká voda, obklad nebo ručník pomáhají od křečí. Jestliže používáte menstruační kalíšek, jděte se naložit do horké vany a relaxujte. Relax je v této době také velice důležitý, proto ho nepodceňujte, zbytečně se nestresujte a snažte se co nejvíce odpočívat.