Beton a dřevo, jde to u betonových plotů vůbec dohromady

Beton versus dřevo

Betonové ploty lze velmi dobře spojit se dřevem či dřevitou hmotou. O výsledku tohoto experimentu se již přesvědčilo mnoho zájemců, co dali tomuto typu oplocení přednost. Na první pohled se může zdát, že se k sobě tyto dva materiály absolutně nehodí, ovšem uvědomte si, že beton, to není jen plochá deska, šedá, hladká, vysoká přes dva metry, která budí deprese a vyvolává obavy, jak tomu je u vojenských objektů. Beton se může odlévat do jakýchkoli tvarů, mít velmi odlišné formy, může být barevný, může inspirovat umělce, kteří z něho vytváří betonové vázy, mísy, plastiky, fontány, jezírka a další stavby v podobném duchu.

veverka na plotě

U betonových plotů má dřevo své nezastupitelné místo obvykle tam, kde potřebujete nízkým přízemním soklem zpevnit terén, zajistit podhrabovou hloubku jakožto ochranu před zvířaty, a docílit bariéry před šířením prachových částic, které se vyskytují podél silnic a chodníků. Teprve na betonový sokl se pokládá dřevitá hmota a ta může mít celou řadu podob. U těch pak záleží čistě na praktičnosti či vašem vkusu, zda dáte přednost plotovkám svislým, vodorovným, nebo dokonce šikmým.

dřevěný plot

Dřevo umožňuje u betonových plotů velmi široký záběr možností, máte k dispozici dvě protilehlé drážky mezi sloupky a do nich se pak vsouvá hoblovaná lať, napuštěná lazurovacím ochranným lakem. Co je však velmi působivé, jsou latě či širší fošny pokládané v náklonu pod úhlem cirka 30 stupňů mírně přes sebe. Tím docílíte velmi zajímavého prostorového efektu, oplocení nebude působit příliš stroze a sterilně a získá zcela jiný ráz, který byste možná ani u takového řešení neočekávali.

Jak vidíte, beton versus dřevo https://www.montazmpc.cz/l/beton-versus-drevo-a-dreviny/, to je skutečně námět ke kreativní tvorbě, a lze ji realizovat jak svépomocí, tak požádat specializovanou firmu o pokládku resp. výstavbu na klíč. Největším úskalím těchto prací je totiž hmotnost jednotlivých panelů, která přesahuje místy i sedmdesát kilogramů.