Jak připravit dům na zimu

Lidé si dost často neuvědomují, že dům je investice, o kterou musíme pečovat neustále. Sice to zabírá čas a mnohdy to stojí velké peníze, ale když se člověk náležitě stará, vyplatí se to. Může tak svému domu prodloužit životnost o pěknou řádku let. Podzim je výborný čas, kdy začít přemýšlet o údržbě domu a připravit ho na chladné počasí, které bude převládat v následujících několika měsících. Níže naleznete několik věcí, které je třeba udělat, abyste se připravili na zimu a udrželi sebe i váš domov šťastným.
chalupa na samotě
Zkontrolujte systém vytápění
To poslední co chcete je, aby vám bylo v zimě doma zima. Většina topných systémů mají životnost 10-15 let. Proto je důležité si jeho funkčnost včas zkontrolovat. Některé může dobře sloužit i 20 let, ale to jen při správné údržbě. To, které je neudržované vám klidně odejde i po 10 letech služby. Doporučujeme si včas zavolat firmu, která provede kompletní servis, což vám dá jistotu, že tuhle zimu bezpečně prožijete v teple. Pokud servisní společnost nějakou závadu najde, můžete ji vyřešit, ještě než přijde studené počasí a nemusíte se obávat, že v nekrutějších mrazech budete bez topení.
bílá řadovka
Přetřete dřevěná obložení a zkontrolujte těsnění
Pokud máte dům obložený dřevem, je nejvyšší čas obnovit jeho ochranu před vnějšími vlivy. Máte-li doma dřevěnou verandu, či pergolu, je taktéž důležité použít ochranné laky či oleje proto, aby zimu přestály bez úhony. Lepší je zaplatit malou částku za údržbu teď, než po zimě vydat enormní částky na opravy, kterých jste se mohli snadno vyvarovat.
Neměli byste zapomínat ani na kontrolu těsnění kolem oken a dveří. Pokud máte plastová okna, zavolejte specialistu, která vám zkontroluje, zda správně dovírají a těsní tak jak mají.
Vyčistěte komín a připravte dřevo
Topíte-li doma dřevem nebo máte rádi večerní pohodu u krbových kamen, zkontrolujte, zda není váš komín ucpaný. Dnes se již prodávají přípravky na domácí čistění komínů. Někdy stačí k jeho údržbě jen toto. Pokud je ovšem komín hodně zanešený, je lepší zajistit si jeho odborné čištění a revizi.
Abyste oheň v kamnech vůbec rozdělali, potřebujete to hlavní. Palivové dřevo. Včas si jej objednejte, nařežte na požadovanou velikost a vyrovnejte na místo, kde bude kryto před deštěm a zároveň co nejblíže po ruce. Tím si zabezpečíte, že bude vaše domácnost vyhřátá po celou zimu.