Období vzdoru v nich nepotlačíte

Můžete se snažit sebevíc, ale vaše děti vás v jistém období přestanou poslouchat a půjdou si hlavou proti zdi. Říká se mu taktéž období vzdoru, kdy možná nevědomě budou dělat všechno naopak, než by měly nebo jednoduše jinak, než to po nich požadujete vy.

plačící zrzka

Dá se ho však přežít nebo zabránit tomu, aby vůbec přišlo?

I bez kolektivu vás pravděpodobně nemine

Mnoho rodičů má za to, že nejvíce děti ovlivňuje špatný příklad vrstevníků. Ano, do jisté míry to pravda je, ale ani dítě, které v kolektivu netráví tolik času nebo v něm není vůbec, se vám doma bude pokoušet vzdorovat a přesazovat si své. Je to přirozená etapa v jeho růstu a naštěstí se pokládá za dočasnou.

Právě z toho důvodu, byste měli udělat maximum pro to, abyste ji přežili ve zdraví a s chladnou hlavou, protože jednou pomine.

Jak pracovat s dítětem, které vám odporuje?

To je otázka, na kterou by chtěli znát odpověď všichni rodiče. Prioritou je být trpěliví a vydržet i v situaci, která se bude jevit jako bezvýchodní. Není však na místě vaše dítě trestat za všechno, co udělá nebo řekne, pokud se to nebude shodovat s vaším názorem na to, co je správné. Právě fyzické, ale i psychické tresty mají na svědomí to, že dítě jeho nepřiměřené chování bude přesazovat delší dobu nebo mu i zčásti zůstane.

Dalším velmi podstatným bodem je to, zaměřit se na rozptýlení jeho programu. Říká se, že děti nejvíce zlobí, pokud nemají žádný podnět k tomu, aby se zabavily. Poskytněte jim dostatečně pestrý harmonogram, ve kterém nebudou mít možnost tolik vymýšlet to, čím vás opět rozhodit.
pláč puberťáka

Vydržte, opět bude lépe

Zdá se to být nemožné, ale i toto nepříjemné období (a to nejen pro rodiče) jednou bude úsměvnou vzpomínkou na to, že jste ho zvládli s dobrou psychikou. Vzpomeňte si na vaše dětství a na váš postoj vůči rodičům, který rovněž nebyl vždy ukázkový. I vaše děti mají právo být v dětství dětmi, které se občas vztekají a pláčou a samozřejmě vám na všechno, co po nich požadujete, odpovídají slovem „ne“.

Brzy však přijde ten okamžik, kdy si vydechnete a řeknete si, že konečně je za vámi.


This entry was posted in Nezařazené and tagged . Bookmark the permalink.